Musik för unga

För dig som är 10-15 år

Aktuella kurser läsåret 2025-2026

Individuell undervisning

Sång eller instrument, lärare och tid enligt överenskommelse

Enligt överenskommelse

Gruppundervisning genomförs i mån av möjlighet. Kontakta oss för att göra intresseanmälan.

Kursbeskrivningar - Sång

Individuell sång

Från 10 år

Vi tränar sång- och andningsteknik på lämplig nivå och sjunger sånger i olika genrer. För den som vill finns möjlighet att delta i BelCantos konserter.

För dig som vill utveckla din sångröst, lära dig sång- och andningsteknik och sjunga sånger i olika genrer. Sånglektionen kan vara 30 eller 45 min lång. Tillsammans med läraren kommer ni överens om dag och tid för lektionen.

Lärare: enligt överenskommelse

Solosång och sångensemble

10-13 år, 14-15 år

En sångkurs för dig som både vill sjunga individuellt men även tillsammans med andra i grupp . Varannan vecka har vi en 30 min lång solosångslektion för var och en av deltagarna och varannan vecka sjunger vi tillsammans i ensemble 45 min. Sammanlagt 10 lektionstillfällen under fördelat på 5 individuella sånglektioner och 5 gemensamma ensemblelektioner. Vi tränar sång- och andningsteknik på ett lekfullt sätt och sjunger sånger i olika genrer. Vi tränar solosång och sjunger i stämmor. Vi medverkar vid en Bel-Canto konsert under terminen. Högst 6 deltagare.

Kontakta oss för intresseanmälan!

Kom och sjung!

10-13 år

Här är kursen för dig som älskar att sjunga! Vi tränar stämsång och grundläggande sångteknik smyger sig in i lekfulla övningar. Vi sjunger roliga sånger i olika genrer.

Gruppstorlek: 4-8 elever

Kontakta oss för intresseanmälan! 


Kursbeskrivningar - Instrument

Individuell gitarr

Individuella lektioner i gitarr. Här får du lära dig gitarrens grunder, kanske vill du träna att både sjunga och ackompanjera dig själv, lära dig ackordspel och träna samspel med andra.

Lärare: Robert Zetterqvist, Jakob Lavonius

Individuell piano

För dig som vill lära dig att spela piano. Du får lära dig pianospelets grunder och får en riktig spelteknik från grunden. Tillsammans med din lärare väljer ni musik i olika genrer. Pianolektionen kan vara 20, 30 eller 45 min lång.

Lärare: Anderas Braml

Individuell cello

Cellospelets grunder.

Lärare: Helke Menter

Individuell blåsinstrument

Klarinett, saxofon, oboe, blockflöjt och fagott

Barn och unga hälsas välkomna att prova på och lära sig spela de spännande instrumenten i träblåsfamiljen. Du kan komma på individuella lektioner eller spela tillsammans med andra i liten grupp.

Tillsammans med din lärare kommer ni överens om dag och tid för lektionen.

Lärare: Emilia Sågfors & Kjell Frisk

Gitarr i grupp för nybörjare

10-12 år

Varje deltagare spelar på ett eget instrument under lektionen. Gruppmetodiken stimulerar inlärningen och man kan tidigt också börja musicera tillsammans och få en större musikupplevelse.

Gruppstorlek: 3-4 elever

Kontakta oss för intresseanmälan!