Instrumentalkurser för vuxna och unga från 16 år

Individuell undervisning och grupplektioner

Aktuella kurser läsåret 2025-2026

Individuell instrumentalundervisning                                           Enligt överenskommelse
Lärare och tid enligt överenskommelse

Gruppundervisning genomförs i mån av möjlighet. Kontakta oss för intresseanmälan.

Kursbeskrivningar

Piano

Individuella pianolektioner för nybörjare eller för dig med lite eller mycket förkunskaper. Kanske vill du lära känna och studera den klassiska pianorepertoaren eller har du kanske lust att lära dig ackordspel/brukspiano och ackompanjemang? Tillsammans med din lärare kommer ni överens om lektionslängd och kursens innehåll.

Lärare: Andreas Braml

Gitarr

Nu kan vi erbjuda individuella lektioner i gitarr. Här får du lära dig gitarrens grunder, kanske vill du träna att både sjunga och ackompanjera dig själv, lära dig ackordspel och träna samspel med andra.

Lärare: Robert Zetterqvist, Jakob Lavonius

Elbas

Lärare: Robert Zetterqvist, Jakob Lavonius

Cello

Lärare: Helke Menter

Klarinett, Saxofon och Fagott

Individuella lektioner i klarinett, saxofon och fagott för nybörjare såväl som för avancerade träblåsare. Möjlighet finns också att få undervisning i gruppform. I samråd med läraren bestämmer ni dag och tid.

Lärare: Kjell Frisk, Emilia Sågfors

Blockflöjt

Individuella lektioner för dig som vill utveckla din spelteknik och lära dig ny repertoar. Lektion bokas i samråd med läraren.

Blockflöjtsensemble

Vill du utveckla ditt blockflöjtsspel och musicera med andra är detta en kurs för dig. Under sakkunnig ledning bekantar vi oss med blockflöjtsmusik från olika epoker och på den nivå som passar gruppen. Blockflöjter i alla storlekar varmt välkomna!

Meddela intresse för denna kurs!

Lärare: Kjell Frisk

Vi samarbetar med friskvård.ax och epassi - använd dina friskvårdskuponger hos oss!